top of page

   " duet tak zgrany, że brzmi jak jeden instrument "

                                            -- Maxim Vengerov

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zespołów kameralnych młodego pokolenia, łamiący wszelkie stereotypy odnośnie instrumentarium i wymykający się utartym schematom repertuarowym. Nagrodzeni Paszportem Polityki w kategorii "Muzyka poważna" za "wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych; wirtuozerię, nieokiełznaną fantazję i pomysłowość w doborze oraz tworzeniu nowego repertuaru na nietypowy skład, jakim są skrzypce i akordeon". Nominowani do nagrody Fryderyk za płytę "Błażewicz" w kategorii Album roku muzyka współczesna. Swoją działalnością chcą pokazywać różne oblicza muzyki klasycznej oraz przybliżać jej piękno szerokiej publiczności w najróżniejszych zakątkach świata.

 

Laureaci I nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce, zyskujący uznanie artystów takich jak Krzysztof Penderecki czy Maxim Vengerov. Mają za sobą recitale w 30 krajach na czterech kontynentach, w takich salach jak Carnegie Hall i Kaufman Music Center w Nowym Jorku, Star Performing Arts Centre w Singapurze, Filharmonia Narodowa w Warszawie czy NOSPR. Wystąpili na uznanych festiwalach muzyki poważnej m.in. w Meksyku (Festival de Musica de Morelia), Chile (Semanas Musicales de Frutillar), na Kubie (Habana Clasica) oraz w Polsce (Warszawska Jesień). W roku 2019 wystąpili w Brunei jako pierwsi polscy muzycy w historii tego państwa. Ich debiutancki recital Filharmonii Narodowej w Warszawie w roku 2017 został nagrodzony owacją na stojąco. W lipcu 2018 roku odbyli trasę koncertową w Chinach, występując w takich salach jak Guangzhou Opera House czy Jinan Shandong Grand Theatre.
 

Wykonania duetu określane są jako perfekcyjne i dojrzałe, ale też błyskotliwe i pełne młodzieńczej witalności, a światowej sławy skrzypek Maxim Vengerov opisał ich jako „duet tak zgrany, że brzmi jak jeden instrument”. Artyści odważnie sięgają po znane dzieła literatury kameralnej, dając im nowe oblicze, które w transkrypcjach Iwa Jedyneckiego zachwyca różnorodną kolorystyką. Zespół chętnie wykonuje również muzykę współczesną i współpracuje z czołowymi kompozytorami polskimi, m.in. Marcinem Błażewiczem (Koncert podwójny na skrzypce, akordeon i orkiestrę symfoniczną dedykowany Duo), Piotrem Mossem (Koncert opolski  na skrzypce, akordeon i orkiestrę wykonany z Orkiestrą Muzyki Nowej w roku 2021), Krzysztofem Pendereckim (oficjalna zgoda na wykonywanie własnego opracowania Sonaty na skrzypce i fortepian od Maestro, w styczniu 2020 prezentacja dzieła w obecności twórcy w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach).

W 2016 roku ukazała się debiutancka płyta Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki pt. „Premiére”, zawierająca utwory na skrzypce i akordeon kompozytorów żyjących, napisane w latach 1952-2015, w większości premiery fonograficzne. Była to pierwsza na światowym rynku płyta z muzyką nową w wykonaniu duetu skrzypcowo-akordeonowego. Zespół ma na swoim koncie także szereg nowatorskich prezentacji wideo. Teledysk do Sonaty W. A. Mozarta w autorskim opracowaniu i wykonaniu Duo uzyskał ponad milion wyświetleń w internecie, a fragmenty Wariacji Goldbergowskich J. S. Bacha i The Hollywood Fantasy Wojtka Kostrzewy – ponad 100 tysięcy odtworzeń, dzięki udostępnieniom przez najsłynniejszy portal poświęcony muzyce klasycznej i filmowej – brytyjski Classic FM. Z tym ostatnim projektem duet wystąpił w 2021 na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie – jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie.

bottom of page