top of page

Iwo Jedynecki

Iwo Jedynecki (ur. 8 V 1991), laureat czołowych miejsc na ponad trzydziestu krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych, m.in. I nagrody na XVI TIM Music Competition w Paryżu, I nagrody i nagrody specjalnej na IX Konkursie Akordeonowym im. A. Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, II nagrody na Val Tidone Festival (Włochy). Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, programu Pro Polonia, a także laureat nagrody „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oprócz działalności solistycznej stale współpracuje z trzema znakomitymi muzykami młodego pokolenia, tworząc wielokrotnie nagradzane, koncertujące w kraju i za granicą duety: ze skrzypaczką Karoliną Mikołajczyk (występy w Carnegie Hall, Operze Kantońskiej, Filharmonii Narodowej), pianistą Aleksandrem Krzyżanowskim (laureaci I nagrody na międzynarodowym konkursie kameralnym „The Art of Duo” w Stanach Zjednoczonych), oraz z akordeonistą Hubertem Giziewskim w Harmonium Duo (pionierskie opracowania i wykonania koncertowe takich utworów, jak Die Kunst der Fuge i Magnificat J. S. Bacha czy Pieśni kurpiowskie op. 58 Karola Szymanowskiego).

W roku 2018 na zaproszenie wiedeńskiego zespołu muzyki dawnej Pandolfis Consort i kontratenora Nicholasa Spanosa wziął udział w nagraniu płyty z kantatami G. Ph. Telemanna, wykonujac na akordeonie partię basso continuo. Nowatorska płyta „Moving Telemann” ukazała się w grudniu 2019 roku (wyd. Gramola), koncert promujacy album miał miejsce w Altes Rathaus w Wiedniu.

 

Jako solista występował w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Singapurze, Tajlandii, Wietnamie, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Chorwacji, Szwajcarii, Ukrainie, na Litwie, na Węgrzech oraz we Włoszech. W ramach programu Erasmus studiował w Conservatorio Superior de Musica de Aragon w Saragossie (Hiszpania), w klasie wybitnego hiszpańskiego akordeonisty Iñakiego Alberdiego. W roku 2015 ukończył z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Łukasiewicza i dr. Rafała Grząki. W styczniu 2019 ukończył podyplomowe studia Konzertexamen w Hochschule fur Musik w Detmold (Niemcy) w klasie prof. Grzegorza Stopy. Obecnie jest doktorantem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, z planowaną dysertacją doktorską na temat zapomnianej muzyki XIX wieku na fortepian i harmonium.

bottom of page